Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi

Gezi Gözlem Yöntemi

Dünyanın başka bir yerine seyahat etmek ve kendinizi çok eşsiz, bizimkinden çok farklı bir kültüre kaptırmak gibisi yoktur ve sizi hayretler içinde bırakır. Alışkın olduğunuzdan çok farklı bir ortama adım atmak sizi pek çok harika yeni deneyime uyandırabilir – mutfak maceraları, dudak uçuklatan manzaralar, büyüleyici aromalar, heyecan verici olaylar ve harika insanlar! Ancak kendinizi yabancı diller, gelenekler ve gelenekler ve uygulamalarla çevrili de bulabilirsiniz. Kendimizi profesyonel becerilerimizi kişisel yaşamlarımızda, hatta tatillerimizde bile kullanırken buluyoruz! Kullandığımız ve bulduğumuz bir teknik, özellikle başka bir kültüre dalmışken , bu gezi gözlem yöntemi bir başka deyişle gözlem tekniğidir.

Gezi Gözlem Yöntemi

Gezi Gözlem Yöntemi

Etrafımızdaki çeşitli şeyler hakkında bilgi toplamak için en yaygın yöntem çevremizdekileri gözlemlemek ve incelemektir. Şeylerle ilgili çeşitli süreçler de incelenmeli ve gözlemlenmelidir. Bu nedenle, gözlemin hemen hemen her şey hakkında bilgi toplamak için birincil temel yöntem olarak hareket ettiğini söylemek güvenlidir. Bazen araştırmacılar gözlemi kullandıklarında, çeşitli araştırma çalışmaları için bilimsel olarak kullanırlar, ancak sadece bazı gözlemlerin bilimsel olduğu ve hepsinin değil, akılda tutulmalıdır. Gezi gözlem yöntemi nitelikseldir. Konuları doğal bir ortamda gözlemleyerek ve ardından bilgileri analiz ederek bilgi toplamak için kullanılır. Gözlem, davranış kalıplarına, psikolojik karaktere, konunun tutum ve inançlarına vb. Gözlem yöntemi, nesnelerin veya fenomenlerin veya canlıların davranış, tutum ve özelliklerini izlemek, dinlemek, dokunmak ve kaydetmekten oluşur. Bu yöntemi kullanarak araştırmacılar, söz konusu öznenin davranışını ve psikolojik karakterini anlamaya ve kavramaya çalışırlar.

Her tekniğin avantajları ve zorlukları vardır,buna gezi gözlem yöntemi de dahil! Her ikisinin de farkında olmak, projeniz için bilgi toplamak için bunun doğru yöntem olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Burada ikisine de birer örnek vermek gerekirse: Avantajlarından en kolay yöntem: En basit veri toplama yöntemi gözlem yöntemidir. Çok az teknik bilgi gereklidir ve bilimsel olarak kontrol edilen gözlemler bazı teknik beceriler gerektirse de, diğer yöntemlerden daha erişilebilir ve daha basittir. Daha kolay çünkü her gün herkes hayatında farklı şeyler gözlemliyor. Çok az eğitim verilirse, bir insanı çevresini gözlemlemek için mükemmel hale getirebilir. Dezavantajından ise, Her şey gözlenmez: Araştırmacının gözlemlemediği çeşitli kişisel davranışlar ve sırlar vardır. Pek çok katılımcı, araştırmacıların faaliyetlerini gözlemlemesine izin vermeyi reddediyor ve bu nedenle, araştırmacı tarafından her şey gözlemlenmiyor. Bireyin kişisel görüş ve tercihleri hakkında bilgi toplamak da zorlaşmaktadır.Gezi Gözlem Yöntemi - Yorum Gezi Arkadaş 3 Temmuz 2022 3 Temmuz 2022 — 11:58
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer sorular