Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

K.Maraş Gezilecek Yerler - Gezi

K.Maraş Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içinde yer alan Kahramanmaraş , bir zamanlar Maraş olarak anılan Türkiye’de bir ildir. İlin kendine has dondurması vardır. Kahramanmaraş, K.maraş gezilecek yerler mağaraları, Eshab-ı Keyf Külliyesi ve yaylaları ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir .

K.Maraş Gezilecek Yerler

K.Maraş Gezilecek Yerler

Tarih öncesi çağlara kadar uzanır. Kent, Hitit İmparatorluğu egemenliği döneminde yaklaşık olarak kurulmuştur. MÖ 1000 Roma İmparatorluğu döneminde “Germanicia Caesarea”, Bizans İmparatorluğu egemenliği döneminde ise “Germanicia-Marasion” olarak anılmıştır. K.maraş gezilecek yerler MS 1097’den sonra Küçük Ermenistan’ın önemli bir kasabası oldu ve 1147’de Selçuklular’ın eline geçti. 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu Sultan Selim, Maraş’ın kontrolünü ele geçirdi. Milli Mücadele’de Fransız Ermeni Lejyonu’na karşı kahramanca savunması nedeniyle Maraş’a onur madalyası verilmiştir. Bu kahramanca olay Sütçü İmam Olayı olarak da bilinir. 7 Ekim 1973’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) Maraş ismine “Kahraman” (Türkçe Kahraman anlamına gelir) eklenmesiyle modern adını aldı.

Ziyaret edilecek yerler;

il merkezinde kazıklı bir tepenin üzerinde yer almaktadır. K.maraş gezilecek yerler, Hitit, Roma ve Osmanlı dönemlerinde iskan edilmiş ve kullanılmış olan kale, çeşitli dönemlerde bazı onarımlar geçirmiştir.

Hurman Kalesi, Afşin İlçesi’ne bağlı Marabiz Köyü sınırları içerisinde, Hurman çayının batısındaki dik bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Kesin yapım tarihi bilinmemektedir. Ancak yapım tekniği dikkate alındığında kalenin Bizans döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Kalenin iç kısmında su sarnıcı, tahıl ambarı, asker kışlası ve kilise bulunmaktadır.

Ceyhan Köprüsü, Ceyhan Nehri üzerinde eski Kahramanmaraş – Göksun yolu üzerinde yer almaktadır. 16. yüzyılda inşa edildiği varsayılmaktadır.

Eshab-ı Kehf Külliyesi 8 km. Afşin İlçesi’nin batısı 12. yüzyıldan kalmadır. Bu yapı grubu cami, kervansaray, ribat ve çok sayıda belirsiz küçük yapıdan oluşmaktadır.

Yavşan YaylasıSır baraj gölünün güneyindeki yükseltilerde yer almaktadır. Yayla, zengin orman dokusu, su kaynakları ve endemik bitki örtüsü ile doğal bir fauna ve floradır. Yaylanın rakımı 1300 metreye kadar ulaşır. Yavşan yaylası kampçılık ve iklim değişikliği kürleri için önemli bir kaynaktır.

Başkonuş Yaylası Kahramanmaraş – Andırın üzerinde yer almaktadır.karayolu, Yenicekale ilçesi çevresinde ve yöre yayla özelliği gösteren zengin bir orman dokusuna sahiptir. Rakımı l785 metredir. Başkonuş yaylasında geyik yetiştirme çiftliği bulunmaktadır. Bölgenin elektrik, telefon, yol tesisleri ve çevre düzenlemesi tamamlanmış olup, bölgede Orman idaresine ait tesisler (konaklama, gazino ve lokantalar) mevcuttur.K.Maraş Gezilecek Yerler - Yorum Gezi Arkadaş 12 Nisan 2023 12 Nisan 2023 — 12:04
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer sorular